• Padidinti šrifto dydį
  • Numatytasis šrifto dydis
  • Sumažinti šrifto dydį
Pradžia

Pro memoriam

El.paštas Spausdinti PDF

Pro memoriam

 

pranckev

Prof. habil. dr. Sigitas Pranckevičius

(1924.12.11-2018.09.02)


Eidamas 94 –uosius metus mirė įžymus Lietuvos gydytojas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius habilituotas daktaras Sigitas Pranckevičius

Prof. habil. dr. Sigitas Pranckevičius - vienas pirmųjų Lietuvos traumatologijos ortopedijos dėstytojų, pirmojo Lietuvos ortopedijos ir traumatologijos centro profesorius, traumatologijos ir ortopedijos mokslo pradininkas, praktinės vaikų ortopedijos ekspertas, įžymus ilgametis Kauno Raudonojo kryžiaus ligoninės vaikų ortopedas-traumatologas.

Gimė Kaune, mokėsi Kauno VI gimnazijoje, vėliau – Kauno vidurinėje ekonomikos mokykloje. Baigė Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakultetą. Pradžioje dirbo Kauno I klinikinės ligoninės Chirurgijos skyriuje, vėliau - Kauno Raudonojo kryžiaus klinikinės ligoninės Vaikų traumatologijos – ortopedijos skyriuje.

1965-1968 - Kauno medicinos universiteto aspirantas, 1968-1970 – Bendrosios chirurgijos katedros asistentas. Nuo 1970 m. dirbo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Traumatologijos ir ortopedijos katedros bei klinikos asistentu, vėliau docentu, profesoriumi. Pirmasis Lietuvoje pradėjo tirti naujagimių gimdymo traumų profilaktiką ir gydymą. Šiuos tyrimus apibendrino 1968 m. medicinos mokslų kandidato (dr.), 1975 m. – medicinos mokslų daktaro (habil. dr.) apgintose disertacijose.

Patobulino ortopedinių operacijų metodų, kartu su bendradarbiais į klinikinę praktiką įdiegė rezorbuojamas polimerines medžiagas, sukūrė pirmąjį originalų lietuvišką išorinės fiksacijos aparatą kaulų lūžiams gydyti. 8 išradimų, apie 400 racionalizacinių pasiūlymų, apie 800 mokslinių straipsnių autorius, pirmojo lietuviško vadovo „Traumatologija“, vadovėlio „Ortopedija“ ir kitų knygų bei mokomųjų priemonių bendraautorius, Lietuvos traumatologų ir ortopedų draugijos valdybos narys, Lietuvos vaikų ortopedų ir traumatologų draugijos garbės narys.

Puikiai įvaldęs anglų, vokiečių, rusų, lenkų, prancūzų kalbas, skaitė paskaitas bei mokslinius pranešimus konferencijose, seminaruose, kursuose ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiose pasaulio šalyse (Kanadoje, Švedijoje, Suomijoje, Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Baltijos šalyse ir kt.). Parengė mokslo daktarų traumatologijos ir ortopedijos srityse, buvo ilgametis universiteto traumatologijos ir ortopedijos mokslinio būrelio vadovas, kurio mokiniai yra laimėję apdovanojimų už geriausius studentų darbus jaunųjų mokslininkų konferencijose Lietuvoje ir užsienyje.

Prof. habil. dr. S. Pranckevičius - profesoriaus emerito konkurso nominantas, yra gavęs Kauno medicinos universiteto Rektoriaus padėką už visuotinai pripažintus nuopelnus plėtojant mokslą, studijas ir medicinos praktiką, už labai efektyvų mokslininko, pedagogo ir gydytojo darbą.

Mokslinės techninės kūrybos draugijų tarybos prezidiumo apdovanotas Garbės raštu už aktyvų dalyvavimą moksle ir techninėje kūryboje. Kartu su bendradarbiais sukūrus mažagabaritinį naujo tipo aparatą kaulų lūžių gydymui, konkurse - apžiūroje vertingiausiems išradimams išaiškinti „Eureka“ tapo nugalėtoju, buvo įvertintas Lietuvos respublikinės išradėjų ir racionalizatorių draugijos tarybos premija ir Sveikatos apsaugos ministerijos pirmąja premija už plačiausiai panaudotą tų metų išradimą.

Prof. habil. dr. S. Pranckevičius - aukštos kompetencijos ir mokslinės kultūros Lietuvos akademinės bendruomenės narys, profesionalus gydytojas, puikus jaunųjų specialistų mokytojas, išugdęs ištisą talentingų gydytojų ir mokslininkų kartą.

Profesorius pasižymėjo nuostabiomis žmogiškosiomis savybėmis. Kuklus, santūrus, korektiškas, geranoriškas, mylimas kolegų, artimųjų, draugų.

Sukūręs gražią šeimą, užaugino sūnų gydytoją traumatologą Kęstutį Pranckevičių ir dukrą gydytoją profesorę dr. Birutę Strukčinskienę (Pranckevičiūtę).

Profesorius išliks jį pažinojusiųjų širdyse kaip šviesos ir gėrio simbolis.

Paskutinį kartą atnaujinta Pirmadienis, 03 Rugsėjis 2018 21:29  

Prisijungimas